Czy pamiętasz o organizacji szkoleń BHP dla pracowników i przełożonych? Kiedy powinien się odbyć pierwszy instruktaż z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy? Sprawdź, jak wyglądają szkolenia BHP i w jakich odstępach czasu należy je powtarzać.
Jakie są rodzaje szkoleń BHP?
Szkolenia z zakresu BHP mają na celu zapewnienie pracownikom wiedzy niezbędnej do wykonywania obowiązków zawodowych w sposób bezpieczny dla ich zdrowia. Ich rodzaje i sposób przeprowadzania opisujemy poniżej.
Jak wygląda szkolenie wstępne BHP?
Szkolenie wstępne składa się z dwóch części — instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Pierwszy jego etap odbywa się przed dopuszczeniem osoby nowo zatrudnionej do pracy i obejmuje zapoznanie jej z podstawowymi przepisami BHP, regulaminem pracy i zasadami udzielania pierwszej pomocy. Instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest na stanowisku pracy i ma na celu zaznajomienie pracownika z czynnikami środowiska pracy, ryzykiem zawodowym i metodami bezpiecznego wykonywania powierzonych zadań. Profesjonalne szkolenie BHP musi zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę. Natomiast do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie osobie zatrudnionej odpowiednich materiałów szkoleniowych. Odbycie obu części szkolenia wstępnego BHP powinno być udokumentowane i potwierdzone podpisem pracownika. Instruktaż ogólny i stanowiskowy są obowiązkowe dla każdej nowo zatrudnionej osoby, ponieważ dzięki nim zyskuje ona niezbędną wiedzę do bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków.
Jak wyglądają szkolenia okresowe BHP?
Szkolenia okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w celu aktualizacji i poszerzenia wiedzy pracowników. W zależności od specyfiki stanowiska organizuje się je w formie kursów, seminariów, warsztatów lub samokształcenia kierowanego. Program szkoleń okresowych BHP jest dostosowywany do charakteru wykonywanej pracy i stopnia ryzyka zawodowego. Podczas zajęć często omawia się zarówno aspekty teoretyczne bezpiecznego wykonywania obowiązków, takie jak przepisy prawne, jak i praktyczne, np. zasady postępowania w razie wypadku. W trakcie kursu pracownicy mają także okazję uczestniczenia w symulacjach i ćwiczeniach związanych z reagowaniem na zagrożenia. Szkolenie okresowe zazwyczaj kończy się egzaminem lub sprawdzeniem wiedzy uczestników, co musi zostać udokumentowane protokołem.
Jak często należy przeprowadzać szkolenia BHP?
Częstotliwość powtarzania szkoleń BHP zależy tak naprawdę od rodzaju stanowiska i stopnia zagrożeń występujących w miejscu pracy. Robotnicy powinni odbywać szkolenie okresowe nie rzadziej niż raz na 3 lata, a w przypadku wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych nawet raz w roku. Pracodawcy i osoby kierujące zespołami są zobowiązani do uczestnictwa w kursach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy co najmniej raz na 5 lat. Natomiast pracownicy administracyjno-biurowi powinni brać udział w szkoleniach okresowych przynajmniej co 6 lat.
Pierwszy kurs BHP dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych powinien się odbyć w ciągu roku od rozpoczęcia pracy, a przełożeni i kierownicy muszą odbyć je w ciągu 6 miesięcy. Pracodawca jest odpowiedzialny za monitorowanie terminów szkoleń i zapewnienie ich realizacji. Regularna organizacja kursów dla pracowników są bardzo ważne dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Każdy pracodawca ma obowiązek odpowiedniego przeszkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pierwszy instruktaż powinien się odbyć jeszcze przed dopuszczeniem osoby zatrudnionej do wykonywania obowiązków. Naszym zdaniem warto rozważyć przeprowadzenie szkoleń BHP specjalistom w tej dziedzinie. Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny dla Ciebie. Podziel się nim z innymi osobami.